Κήρυξη ιδιόγραφης διαθήκης ως κυρίας

18/11/2013

16/11/2017

Η συγκεκριμένη αρμοδιότητα, το να κηρύσσεται δηλαδή κύρια μια ιδιόγραφη διαθήκη, ανήκει πλέον στα Ειρηνοδικεία. Οποιοσδήποτε έχει έννομο συμφέρον μπορεί να ζητήσει να κηρυχθεί μία ιδιόγραφη διαθήκη κύρια προσάγοντας ένα μάρτυρα στο ακροατήριο, ο οποίος θα καταθέσει ενόρκως για τη γνησιότητα της γραφής και της υπογραφής του διαθέτη.

Σύμφωνα με το υπ' αρίθμ. 12761/8-11-2013 έγγραφο του Προέδρου του Τριμελούς Συμβουλίου Διεύθυνσης του Ειρηνοδικείου Αθηνών, από 11/11/2013 η αίτηση για κήρυξη κυρίας ιδιόγραφης διαθήκης πρέπει να συνοδεύεται, εκτός από τη ληξιαρχική πράξη θανάτου, και από πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών (άρθρο 77 ν. 4182/2013).

Με την κήρυξή της ως κυρίας, η ιδιόγραφη διαθήκη τεκμαίρεται γνήσια αν επί πέντε χρόνια από τη δημοσίευσή της δεν αμφισβητηθεί η γνησιότητά της σε δίκη.

Σχετικοί Τομείς

Λέξεις-Κλειδιά

Σύνδεση στο Lawspot

Enter your e-mail address or username.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Ξεχάσατε τον κωδικό σας;
logo

Δεν έχετε λογαριασμό;

Μπορείτε να εγγραφείτε στο Lawspot ανεξαρτήτως ιδιότητας, ως δικηγόρος, συμβολαιογράφος ή και απλός χρήστης, συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα εδώ.

Αν είστε δικηγόρος, με την εγγραφή σας στο Lawspot.gr κερδίζετε σημαντικά οφέλη. Δείτε αναλυτικές πληροφορίες εδώ.

send